Arhiepiscopia Craiovei pare că s-a inspirat din măsurile luate de autorități după ce prețurile carburanților au explodat anul trecut. Consiliul Eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei a hotărât să stabilească un plafon maxim pentru slujbe. Astfel, oltenii vor ști exact cât trebuie să plătească pentru nunți, botezuri sau înmormântări.
„S-a hotărât stabilirea unui plafon maxim în ceea ce privește contribuțiile credincioșilor pentru slujbele de cununie, botez și înmormântare la nivelul tuturor parohiilor din cuprinsul Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei, după cum urmează:
– cununie: maxim 600 de lei;
– botez: maxim 500 de lei;
– înmormântare: 500 de lei (incluzând aici și slujbele de până la 40 de zile”, scrie în documentul care a ajuns la preoții parohi.
Pe lângă aceste măsuri, Arhiepiscopia Craiovei a transmis și că preoții nu au voie să ceară alte taxe sau contribuții pentru biserică sau familia lor.